Informações:
Sinopse
A msorsorozat keretében bemutatjuk a munkacímben szerepl b kétszáz éves idszak legfontosabb, nket érint történéseit és a ni alkotó képesség bizonyítékait. A történelmi eseményeket, életmveket, elfeledett irodalmi alkotásokat az egyes témák legjobb ismerivel és a rádió nyújtotta lehetségek segítségével érdekfeszít módon szeretnénk a hallgatók elé tárni. Beszélünk régi sajtóvitákról, az els ni lapokról, a ni elsk-rl (els orvosn, els egyetemi tanárn, els mérnökn az els sportolónk stb.), az egyes korok életmódjáról, mindennapi kultúrájáról, a ni munkavállalásról. Bemutatjuk a negyletek történetét, újraolvasunk régi irodalmi mveket, megidézünk elfeledett ni mvészeket és megnézzük, hogyan mködtek a XIX-XX. század fordulójának ncsoportjai és milyen volt az állami nmozgalom a második világháború után.A ntörténet kutatói a hiányzó ni szereplket igyekeznek visszaírni a történet- és irodalomtudomány lapjaira, de e fontos kutatási eredmények leginkább szk szakmai körökben ismertek. A témák rádiós feldolgozása révén ezek az ismeretek a szélesebb közönséghez is eljuthatnak. A magyar rádiózás történetében a Mindent a nkrl az els olyan msorfolyam, amely a ntörténet és a nmozgalom múltjának fontos eseményeit határozott koncepció alapján, az egyes témakörök legjobb szakértinek eladásában mutatja be.
Episódios
-
Kis magyar feminizmustörténet
08/12/2014 Duração: 28minA szilveszteri különkiadásban a magyarországi nőmozgalom epizódjait villantottuk fel korabeli írások, humor és zene segítségével. A műsort a bécsi Orange Rádió magyar adásának meghívott szerkesztőjeként állította össze Elekes Irén Borbála, Wlaschitz Judit segítségével, s később a Civil Rádióban is elhangzott. Szereplők: Frankó Emilia, Horányi Károly, Káspári Jánosné Erzsébet, Sárosi Attila.
-
Tartsd jól bestiát! - Válogatás az 1901-ben meghirdetett receptverseny írásaiból
08/12/2014 Duração: 58minVálogatás Dede Franciska, irodalomtörténész Tartsd jól a bestiát! című kötetének szövegeiből, Dede Franciska, Frankó Emília és Magyar Ádám közreműködésével. "A Nyugat első nagy nemzedékének alakja, Ignotus, Emma asszony nevében kiterjedt levelezést folytatott A Hét című folyóirat hasábjain mind az olvasóival, mind a szerkesztőkkel. Emma asszony számos maradandó alkotása közül a legnépszerűbb egészen biztosan az a receptverseny volt, melyet 1901. július 7-én hirdetett meg, kérve Magyarország hölgyeit eredeti, érdekes, nem kimásolt ételleírások beküldésére. A legjobb receptek aztán megjelentek A Hét szakácskönyvében. Dede Franciskát, a Tartsd jól a bestiát! című kötet szerzőjét azonban nem a receptek nyűgözték le. Sokkal inkább maga a verseny. Ez egyfajta társadalmi esemény volt, ami izgalomban tartotta az úri szalonokat, s amelyről a nyáron népszerű fürdőhelyeken Abbáziától Herkulesfürdőig asszonyok százai csevegtek. Minden recepthez levél érkezett, és ezek a levelek rendre megjelentek az újság hasábjain. Az
-
Összeállítás a Hymen című lap házassági hirdetéseiből - 19. század vége
08/12/2014 Duração: 54min„A dualizmus korának első felében volt két kifejezetten párkeresésre, házassági hirdetésre szakosodott újság. Mindkettő Hymen címmel jelent meg, az egyik 1874-ben, a másik 1881-ben. Közös volt bennük, hogy az év elején, januárban a farsangi idény kezdetekor indultak, s csupán négy-öt hónapig éltek, hiszen áprilisban, májusban megszűntek. A házassági hirdetések rovatban nemcsak házasságra szóló felhívások jelentek meg, hanem éppúgy akadtak szerelmi kalandra, kitartotti létre szólóak, mint induló vagy megrekedt vállalkozások megsegítését keresőek. A hirdetők tényszerűen ismertették vagyoni helyzetüket, amely meghatározta anyagi elvárásaikat. Az elemzés arra keresett választ, hogy férfiak vagy nők voltak-e többen, melyikük mit akart inkább; számított-e a vallás, lakóhely, életkor. Az 1881-es Hymen első durva feltárása megtörtént. Most a 1874-es újság adataival összevetésben a vizsgálat rámutat a társadalmi változás intenzitására is.” (részlet Fabó Edit: A párkapcsolatok létrejöttének feltételei a Monarchiabeli s
-
mindent a nőkről/58
08/12/2014 Duração: 58minBeszélgetés Györe Gabriella, költő, irodalomtörténésszel, Takács Mária szakdolgozata alapján: "Magyar világjáró nők társadalomkép és szerepminták a 19. századi és 20. század eleji magyar nők útleírásaiban", női utazókról. A műsor első felében folytatjuk a beszélgetést Wesselényi Polixénáról a műsor második részében pedig bemutatjuk Tutsek Anna írónőt, életét és utazásait.
-
mindent a nőkről/59
08/12/2014 Duração: 57minBeszélgetés Györe Gabriella, költő, irodalomtörténésszel, Takács Mária szakdolgozata alapján: "Magyar világjáró nők társadalomkép és szerepminták a 19. századi és 20. század eleji magyar nők útleírásaiban", női utazókról, Majthényi Flóra, író, költőnőről.
-
mindent a nőkről/60
08/12/2014 Duração: 56minBeszélgetés Györe Gabriella, költő, irodalomtörténésszel, Takács Mária szakdolgozata alapján: "Magyar világjáró nők társadalomkép és szerepminták a 19. századi és 20. század eleji magyar nők útleírásaiban", női utazókról, Bulyovszky Lilla, színésznőről.
-
mindent a nőkről/61
08/12/2014 Duração: 57minBeszélgetés Györe Gabriella, költő, irodalomtörténésszel, Takács Mária szakdolgozata alapján: "Magyar világjáró nők társadalomkép és szerepminták a 19. századi és 20. század eleji magyar nők útleírásaiban", női utazókról, Kunst Irén misszionáriusról.
-
mindent a nőkről/62
08/12/2014 Duração: 57minBeszélgetés Györe Gabriella, költő, irodalomtörténésszel, Takács Mária szakdolgozata alapján: "Magyar világjáró nők társadalomkép és szerepminták a 19. századi és 20. század eleji magyar nők útleírásaiban", női utazókról, Molnár Mária, misszionáriusról.
-
mindent a nőkről/51
25/08/2014 Duração: 58minBeszélgetés Petrányi Ilona, irodalomtörténésszel, Bohuniczky Szefi, írónőről, a két háború közötti időszak irodalmi életéről.
-
mindent a nőkről/52
25/08/2014 Duração: 57minBeszélgetés Szőnyi Éva, a Corvinus Egyetem Kutatókönyvtárának vezetőjéel, női könyvtárosokról, György Erzsébet és Csontosi János könyvtáros házaspár életéről.
-
mindent a nőkről/53
25/08/2014 Duração: 56minBeszélgetés Nagy Anikó, könyvtárossal (OSZK), Női Gyűjteményekről, a Magyar Asszonyok Könyvtáráról, Boldizsár Kata Piroska gyűjtéséről.
-
mindent a nőkről/54
25/08/2014 Duração: 55minBeszélgetés Turcsány Péterrel, a Kráter Kiadó vezetőjével, és Kádár Judit, irodalomtörténésszel Kosáryné Réz Lola, írónőről és munkáiról.
-
mindent a nőkről/55
25/08/2014 Duração: 51minBeszélgetés Györe Gabriella, költő, irodalomtörténésszel, Takács Mária szakdolgozata alapján (Magyar világjáró nők társadalomkép és szerepminták a 19. századi és 20. század eleji magyar nők útleírásaiban), női utazókról, I. rész. Wesselényi Polixéna.
-
Mindent a nőkről/56
25/08/2014 Duração: 53minBeszélgetés Vámos Éva főmuzeológussal,(Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum) a nők helyzetéről, szerepéről a tudományban, a tudományos kutatásban.
-
Mindent a nőkről/57
25/08/2014 Duração: 57minBeszélgetés Kiss Csilla, történésszel, a magyar színésznőkről. 18.század.
-
mindent a nőkről/46
25/08/2014 Duração: 56minBeszélgetés Szerényi Ildikó, főlevéltárossal, az Óbudai Kutatóterem vezetőjével, Steinschneider Liliről, az első magyar pilótanőről.
-
mindent a nőkről/47
25/08/2014 Duração: 57minBeszélgetés Dr. Fabó Edit, sajtó- és művelődéstörténésszel, a 19. 20. századi élclapok nőképéről.
-
mindent a nőkről/48
25/08/2014 Duração: 57minBeszélgetés Acsádi Judit, szociológussal(MTA) az 1904-ben alapított Feministák Egyesületéről.
-
mindent a nőkről/49
25/08/2014 Duração: 56minBeszélgetés Árvai Tünde, történésszel az "elfeledett pécsi nők nyomában" című kutatói blogjáról.
-
mindent a nőkről/50
25/08/2014 Duração: 47minBeszélgetés Török Enikő, főlevéltárossal, Gundel Barbaráról, 18. századi első női rézmetszőről.