Zápisník Zahraniních Zpravodaj
- Autor: Vários
- Narrador: Vários
- Editora: Podcast
- Duração: 2:56:42
- Mais informações
Informações:
Sinopse
Autentické reportáe z celého svta.
Episódios
-
Vánoční Francie miluje plody moře i kapouna. Na obřím trhu v Rungis je ale seženete jen v noci
15/12/2024 Duração: 03minNedaleko letiště Orly na okraji Paříže se nachází největší velkoobchodní trh na světě. Rungis je tak trochu město ve městě – mimo prodejní haly, tu najdete i restaurace, ubytovací prostory, a dokonce i školy. A čas tu plyne úplně jinak. Zatímco jdete spát, prodejci skládají ryby a mušle na led. A když se probouzíte, tak už je vše prodané a uklizené. V těchto dnech obchody nabírají na obrátkách, protože na trhu se před Vánoci zásobují velkoprodejci, řezníci i restauratéři.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Štěpán, Marcel i Gabriel jsou zase doma. Opravené zvony slavnostně rozezněly katedrálu Notre-Dame
13/12/2024 Duração: 03minZvuk zvonů katedrály Notre Dame po pěti letech od požáru znovu otevřel tuto slavnou pařížskou památku. Plameny tenkrát poškodily jak varhany, tak i zvony katedrály, které bylo nutné opravit, vyčistit a vyladit. Do péče si je proto odvezli zkušení řemeslníci z Normandie.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Libanonské uprchlíky ubytoval luxusní bar v Bejrútu. Boháče a drinky vystřídaly děti a hrnce
12/12/2024 Duração: 03minV Libanonu se lidé snaží dostat zpátky do svých domovů, ze kterých je vyhnalo izraelské bombardování. Příměří mezi Hizballáhem a Izraelem trvá už víc než týden, stále častěji ale přicházejí zprávy o jeho porušování. Izraelští vojáci nadále okupují nejjižnější vesnice v Libanonu a brání tak zatím lidem v návratu domů. V Bejrútu doprovázejí uprchlickou krizi nečekané projevy solidarity.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Poetry jam je křižovatka forem. Niterná kombinace hudby a poezie oslovuje i publikum v Lublinu
11/12/2024 Duração: 03minTlumené světlo pohlcené neomítnutými cihlovými stěnami bývalé tiskárny, verše vyplňujících ticho místnosti a improvizovaná hudba dotvářející atmosféru předneseného. Tak vypadá Poetry jam – performativní poezie propojující autorské básně s hudbou, která vzniká tady a teď. Střediskem tohoto žánru se v Polsku pomalu stává Lublin, respektive zdejší Dům slov, kam láká stále více účinkujících i posluchačů.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Kino Zvezda je v Bělehradu kulturní fenomén. Posledních deset let navíc funguje mimo zákon
10/12/2024 Duração: 03minBělehradské kino Zvezda je jedno z nejstarších kamenných kin na světě. V roce 2014 obsadili chátrající secesní památku squateři a od té doby v něm vytrvale promítají a pořádají další akce. Program zahájili právě před deseti lety projekcí Ohrožené nevinnosti od jugoslávského režiséra Dušana Makavejeva.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Vystřelilo mě to na Měsíc, komentuje Kateřina Kněžíková vystoupení s filharmoniky v Carnegie Hall
08/12/2024 Duração: 03minTři dny za sebou dokázala Česká filharmonie vyprodat newyorskou koncertní síň Carnegie Hall. Do Ameriky přivezla díla tam dobře známého Antonína Dvořáka, ale také Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka a Gustava Mahlera. Představil se také Pražský filharmonický sbor, který se mezi Newyorčany a turisty vydal i na Times Square.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Amigo je v Bejrútu legenda. Z jeho baru Evergreen se stalo kultovní místo i oáza v běsnící době
07/12/2024 Duração: 03minBejrúťané si tento týden oddychli. Skončilo dvouměsíční izraelské bombardování jejich města. Hlavně jižní předměstí libanonské metropole jsou plná zničených věžáků. Nálety ale zasáhly také centrum Bejrútu. I během války ale zůstaly v centru města otevřené vyhlášené bejrútské bary a hospody. Některé z nich jsou velmi osobité i v dobách mírovýchVšechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Nesrovnatelné, a přece podobné. Slovenští divadelníci navázali na projekt Frontový autobus
05/12/2024 Duração: 03minPřed 80 lety po Slovensku jezdil v malém autobuse divadelní soubor. Takzvané Frontové divadlo vzniklo po vypuknutí Slovenského národního povstání. Dobrovolníci hráli i zpívali pro pobavení vojáků, raněných i všech, kdo pomáhali s bojem za svobodu. Společný projekt divadel ze Zvolena a Martina letos toulavou scénu oživil a herci s vypůjčeným autobusem objíždí Slovensko. Jen s příchodem chladného podzimu se z ulice přesunuli dovnitř do divadelních sálů.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Odposlechy v popelníku a stříhání vlasů. I to čekalo turisty v totalitní Albánii
04/12/2024 Duração: 03minAž do pádu tamního komunistického režimu se Albánii často říkalo Severní Korea Evropy. Země byla pod vládou diktátora Envera Hodži takřka izolovaná od okolního světa. I tak se ale dovnitř občas dostaly skupinky turistů. Co tehdy v Albánii viděli a kam všude měli přístup, se v albánském přístavním městě Drač snaží představit nové muzeum.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Kyrgyzské ženy propadly neobvyklému potravinovému doplňku. Hlínu si chodí kupovat na trh v Biškeku
01/12/2024 Duração: 03minCo jednomu chutná, nad tím se může jiný ušklíbat. V Kambodži si například pochutnávají na smažených pavoucích, na Filipínách či v Koreji jedí vajíčka s kachními embryi a například v Mongolsku můžete dostat ve sklenici džusu ovčí bulvy. Ve středoasijském Kyrgyzstánu je zase velmi oblíbená hlína. Není to ale pokrm v pravém slova smyslu, spíš údajně zdraví prospěšný doplněk stravy.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Na Napoleonův hrob se do Invalidovny chodí dívat přes milion lidí. Nikdy tu přitom odpočívat nechtěl
01/12/2024 Duração: 03minPředtím, než byla v Paříži vztyčena Eiffelova věž, byla dominantou francouzské metropole zlatá kopule kostela u Invalidovny. Tu nechal pro své vojáky postavit král Ludvík XIV. Dnes už tam nebydlí 4 tisíce vojáků jako v 17. století, je tam vojenské muzeum a taky hrobka Napoleona Bonaparta.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Vynikají, a přesto se chtějí učit. Mladí klavíristé z Česka vyjeli na mistrovské lekce do Bruselu
29/11/2024 Duração: 03minKdyž za klavír usednou špičkoví mladí umělci, zní jejich hra laickému uchu dokonale. Odborníci ale vědí, že je stále co zlepšovat. Zkušení klavírní mistři z Česka společně s nejnadanějšími vycházejícími talenty proto v listopadu vyrazili předávat i nabírat nové zkušenosti do Belgie. V Bruselu trénovali společně se svými belgickými kolegy a takzvané masterclass završili společným koncertem.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Kdo v Libanonu neochutnal kasbe najje, jako by tam nebyl, tvrdí místní. Ale troufli byste si?
28/11/2024 Duração: 03minSvětově proslulá libanonská kuchyně je považovaná za sofistikovanou kulinařinu. Na stole lidé očekávají jemná pečená masíčka, humus a spoustu zelených salátků. Libanonské restaurace v zahraničí také obvykle patří k těm dražším. Místní pokrmy v samotném Libanonu proto můžou překvapit. Hlavně v tamních horách si totiž lidé dopřávají jídla výrazně zemitější.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Atentát na JFK stále vyvolává emoce. Do Dallasu lidé jezdí vzpomínat i rozvíjet konspirační teorie
27/11/2024 Duração: 03minJe to už 61 let od chvíle, kdy se centrem texaského Dallasu rozlehly výstřely, které změnily americkou společnost. 22.listopadu 1963 zemřel rukou atentátníka prezident John Fitzgerald Kennedy. Místo, kde k vraždě došlo, stále přitahuje do Dallasu obdivovatele zavražděného mladého prezidenta, ale taky fanoušky konspiračních teorií. Památník stojící na místě, kde Kennedyho zasáhla smrtící střela, je jedním z turistických magnetů Dallasu.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Snímek české fotografky zaujal na veletrhu Paris Photo. Mezi nejlepší jej zařadil Jim Jarmush
26/11/2024 Duração: 03minSalón Paris Photo je největší přehlídka fotografie v Evropě, která sleduje to nejlepší ze současné tvorby. Velké pocty se během letošního 27. ročníku v Paříži dostalo české fotografce Libuši Jarcovjákové, jejíž snímek postoupil do prestižního výběru.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Libanon dál čelí izraelským útokům. „Izraelci ničí všechno s odůvodněním, že je tam Hizballáh“
24/11/2024 Duração: 04minBejrút o víkendu zasáhly další izraelské střely. Na místě jsou desítky mrtvých a raněných. Do metropole Libanonu se přitom v uplynulých týdnech uchýlilo už přes milion vnitřních uprchlíků. V centru metropole přebývají tisíce lidí, kteří utekli před bombardováním jihu Libanonu a jižních předměstí Bejrútu. Jejich vesnice a domy už srovnala izraelská armáda se zemí a v zemi narůstá zoufalství. Přestože mají dočasnou střechu nad hlavou, perspektiva návratu se jim vytrácí.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Kafka jako kabaret? Česko-německé představení bourá zažité stereotypy
15/11/2024 Duração: 03minNěmecké město Brémy má za sebou další ročník literárního festivalu Globale a ani tentokrát tam nechyběli čeští umělci. Ti ale namísto tradičních čtení ve vyprodaném sálu místního divadla uspořádali zábavný kabaret o Franzi Kafkovi.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Češka Sára žije v Hurghádě svůj sen. Do její školky se děti těší
14/11/2024 Duração: 03minCizinci žijící v Hurghádě připravují své děti na egyptský život. Jsou mezi nimi i mnozí Češi a Slováci. A jedna z hurghádských Češek jim to trochu usnadnila. Před dvěma lety si otevřela vlastní školku s cílem, aby byla oproti těm egyptským jiná a lepší. O zájem nemá nouzi, a nejen mezi rodiči z Česka a Slovenska.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
Čapkovy Anglické listy vlastně nejsou knihou o Británii, míní tamní historik
13/11/2024 Duração: 03minKarel Čapek byl novinářem, dramatikem a autorem románů, ale může být považován i za zakladatele moderního českého cestopisu. V létě roku 1924 využil pozvání britského Pen Clubu a dva měsíce strávil na cestě po Spojeném království, odkud pravidelně posílal sloupky do Lidových novin. Na přelomu října a listopadu poprvé vyšel jejich ucelený soubor pod názvem Anglické listy. V Česku je Čapkova kniha dobře známá, ale vědí o ní také britští čtenáři?Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
-
I Maďaři mají svoji becherovku. Tmavý bylinný likér Unicum podle legendy pojmenoval císař Josef II.
12/11/2024 Duração: 03minLikér Unicum prý nemusí napoprvé zachutnat každému, přesto na jeho komplexní kořeněnou chuť mnozí Maďaři nedají dopustit. Historie tmavého bylinného nápoje v téměř zcela kulaté lahvi sahá až do konce 18. století. Za tu dobu se stal téměř maďarským národním nápojem. Destilerii na jihu Budapešti řídí už šestá generace rodiny Zwack, která si žárlivě střeží tajný recept. Dokázala ho prý uchránit i před komunistickým režimem po znárodnění továrny.Všechny díly podcastu Zápisník zahraničních zpravodajů můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.